Dzisiaj to jest 3 marca (1895 rok) mija 122 rocznica urodzin Józefa Kreta. Druhny i druhowie, życiorys naszego patrona może być niezłym scenariuszem do ekranizacji. W filmie przewinęłaby się cała plejada postaci z historii harcerstwa oraz Państwa Polskiego. Zaczynając od Andrzej Małkowskiego, którego spotkał w rzeszowskim gimnazjum nr 2 w 1911 roku. Przez Aleksandra Kamińskiego, którego poznał już jako instruktor. Po Gustawa Morcinka, Marię Dąbrowską, Zofię Kossak, Jana Wiktora, Jerzego Cierniaka, Leona Kruczkowskiego, profesor Jadwigę Ackerman czy Stanisława Piątek, których to zaprosił do współpracy przy założeniu Uniwersytetu Ludowego w Górkach Wielkich i w Nierodzimiu. Należy również wspomnieć o druhnie harcmistrz, Józefinie Łapińskiej, która pracowała na „Buczu”.

Druhny i druhowie, jeżeli chcecie dowiedzieć się co więcej o życiu Józefa Kreta odsyłam Was do publikacji druhny harcmistrz, Krystyny Heskiej-Kwaśniewskiej pod tytułem „Józef Kret - opowieść o harcerskiej wierności” oraz do książki napisanej przez samego Józefa Kreta pod tytułem „Ostatni kręg”. Napomnę również, że Józef Kret napisał ciekawą pozycję o losach śląskich harcerzy „Harcerze wierni do ostatka”. Zapraszam wszystkich do lektury!

Czuwaj! Druh Marian Mazur