Hufiec Jastrzębie-Zdrój

im. Józefa Kreta

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Śląska

Jesteśmy by uczyć, wychowywać, pomagać...

Organizacja pożytku publicznego

W środę tj. 27 czerwca 2018 roku od godziny 18:00 w siedzibie naszego Hufca będą wydawane karty na półkolonie, które odbędą się w terminie 16-27 lipca 2018
Prosimy jednak nie przychodzić zbyt późno gdyż liczba miejsc jest ograniczona, a zainteresowanie duże. 

Jastrzębie-Zdrój, 7 czerwca 2018 roku

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Śląska
Komendant Hufca Jastrzębie-Zdrój
im. Józefa Kreta

ROZKAZ L9 /2018

1. Zarządzenia i informacje.
1.2. Informacje.
1.2.1. Podaję do wiadomości, że zgodnie z uchwałą Komendy Hufca 15/2018 z 29 maja 2018 uległa zmianie data Zjazdu Nadzwyczajnego Hufca Jastrzębie-Zdrój mającego na celu wybór delegatów na Zjazd Chorągwi Śląskiej pierwotnie zwołanego na 4 września 2018 roku. Zjazd odbędzie się 11 września 2018 roku.
1.2.2. Podaję do wiadomości, że Komenda Hufca na swoim posiedzeniu w dniu 29 maja 2018 roku podjęła uchwałę 16/2018 w sprawie Dodatkowej Składki Członkowskiej Zadaniowej na wyjazd na biwak członków PDH „Andromeda”.
1.2.3. Podaję do wiadomości, że Komenda Hufca na swoim posiedzeniu w dniu 29 maja 2018 roku podjęła uchwałę 17/2018 w sprawie Dodatkowej Składki Członkowskiej Zadaniowej na wyjazd na biwak członków 11 HDWP „Golęszyce”.
1.2.4. Ogłaszam listę uczestników Nadzwyczajnego Hufca Jastrzębie-Zdrój mającego na celu wybór delegatów na Zjazd Chorągwi Śląskiej z czynnym prawem wyborczym, który odbędzie się 11 września 2018 roku o godzinie 18:00 w siedzibie Hufca Jastrzębie-Zdrój przy ul. 1 Maja 39-41 w Jastrzębiu-Zdroju:
1. Dagmara Topolska – drużynowa 2 GZ „Potwory i Spółka”, skarbnik hufca
2. pwd. Ewa Tokarczyk-Królik drużynowa 4 GZ „Króliczki”, komendant Próbnego Pawłowickiego Szczepu Harcerskiego „Czarno to widzę”
3. Kalina Sobczyk drużynowa PDH „Andromeda”
4. Daria Wac drużynowa PDH „Salamandry”
5. pwd. Justyna Nowak załogowa załogi wilczków „Wesoła Załoga Poszukiwaczy Przygód” 11 HDWP „Golęszyce”
6. pwd. Sabina Ludwiczak załogowa załogi jungów „Mokre Stopy” 11 HDWP „Golęszyce”, zastępca przewodniczącego KRH
7. sam. Katarzyna Skowrońska drużynowa 14 DR im. Krysi Niżyńskiej
8. pwd. Tomasz Zgórski drużynowy 27 WDH „Eskulapy”
9. pwd. Dawid Firlej drużynowy PDSH „Żyjący Prawem Wilka”
10. pwd. Joanna Nowak drużynowa 12 PDH „Puszcza”
11. pwd. Sebastian Nowak drużynowy PDSH „Knieja”
12. Marcin Krzysteczko załogowy załogi kadetów 11 HDWP „Golęszyce”
13. H.O. Monika Gawlas drużynowa 1 DNS „Na przełaj”
14. phm. Krzysztof Sobczyk drużynowy 36 HDCzB, członek KH do spraw pracy z kadrą
15. pwd. Adrianna Smołka drużynowa 3 DH „Zorza”, członek KRH
16. phm. Leon Suski drużynowy 11 HDWP „Golęszyce”, przewodniczący KRH
17. phm. Barbara Niemczyk członek KH ds. programu
18. phm. Dorota Sikora członek KH ds. organizacyjnych, członek KSI
19. hm. Marian Mazur kwatermistrz hufca, członek KH, członek KSI
20. pwd. Mariusz Królik zastępca kwatermistrza hufca
21. hm. Katarzyna Hońska-Guzik przewodnicząca KSI
22. phm. Aneta Rizos sekretarz KSI
23. hm. Adrian Kapica załogowy załogi wędrowniczej 11 HDWP „Golęszyce”, komendant hufca
24. pwd. Szymon Kocoń podzałogowy załogi wędrowniczej 11 HDWP „Golęszyce”

7. Mianowania instruktorów.
7.2. Otwarcie prób na stopień przewodniczki/przewodnika.
7.2.1. Na wniosek Komisji Stopni Instruktorskich z dnia 7 czerwca 2018 roku otwieram próbę na stopień przewodniczki/przewodnika następującym druhnom i druhom:
· Daria Wac,
· Marta Konieczny,
· Aleksandra Pochopień,
· Piotr Jarecki,
· Łukasz Kawalec,
· Marcin Wieczorek.
7.5. Przyjęcie w poczet instruktorów.
7.5.1. Z dniem 27 maja 2018 roku przyjmuję przewodnika Szymona Koconia w poczet instruktorów ZHP.


`Czuwaj Ahoj
hm

Jastrzębie-Zdrój, 8 maja 2018 roku

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Śląska
Komendant Hufca Jastrzębie-Zdrój
im. Józefa Kreta

ROZKAZ L7 /2018

1. Zarządzenia i informacje.
1.2. Informacje.
1.2.1. Podaję do wiadomości, że zgodnie z uchwałą Komendy Hufca 8/2018 z 25 kwietnia 2018 roku na dzień 4 września 2018 roku został zwołany Zjazd Nadzwyczajny Hufca Jastrzębie-Zdrój mający na celu wybór delegatów na Zjazd Chorągwi Śląskiej.
3. Drużyny
3.2. Zmiany organizacyjne
3.2.1. Na wniosek Drużynowej Próbnej Drużyny Harcerskiej „Wataha Wilcze Tropy” zamykam negatywnie okres próbny Próbnej Drużynie Harcerskiej „Wataha Wilcze Tropy”.
3.2.2. Otwieram okres próbny Drużynie Harcerskiej „Puszcza” i nadaję jej numer 12.
3.3. Zwolnienia i mianowania drużynowych
3.3.1. Zwalniam z funkcji Drużynowej Próbnej Drużyny Harcerskiej „Wataha Wilcze Tropy pwd. Joannę Nowak.
3.3.2. Mianuję Drużynową 12 Próbnej Drużyny Harcerskiej „Puszcza” pwd. Joannę Nowak.
12. Pochwały, wyróżnienia, nagrody.
12.1 Udzielam pochwały za przygotowanie i przeprowadzenie obchodów święta obrony cywilnej dla władz i mieszkańców Jastrzębia-Zdroju następującym Druhnom i Druhom: dh Jakub Flasz, dh Martyna Banasiak, dh. Justyna Królik,
12.2 Udzielam pochwały za reprezentowanie Hufca w obchodach święta flag, święta Konstytucji 3 maja oraz Dnia Zwycięstwa wszystkim zuchom, harcerzom, wędrownikom i instruktorom, którzy brali udział w tych wydarzeniach.


Czuwaj Ahoj
hm. Adrian Kapica ŻJ

Przeglądając ostatnio prasę harcerską, w jednym z czasopism znalazłam bardzo fajny artykuł podejmujący tematykę zbiórek harcerskich i miejsca ich realizowania. Wyżej wymieniony artykuł sugerował, że harcerstwo stało się harcówkowe. A co to właściwie oznacza? Otóż nic innego jak to, że nasze harcowanie przeniosło się z tzw. podwórka do harcówki. Nie mogę się nie zgodzić. Choć to straszne, bardzo często tak jest. Nie mogę generalizować, ale faktycznie nieliczne środowiska organizują zbiórki poza murami swojej harcówki. Trudno to sobie wyobrazić, bo i jak wyobrazić sobie naukę budowy stosu ogniskowego gdzie indziej niż tylko w lesie czy też poznania znaków patrolowych bez pobiegania po mieście czy też parku. A kuchnia polowa? Gdzie jak nie u sąsiada na polu, gotuje się najlepiej herbatę z pokrzyw. Zainspirowana przeczytanym artykułem pozwoliłam sobie na podpytanie kilku harcerzy czy potrafią zmierzyć szerokość rzeki lub wysokość drzewa. Jednostki odpowiedziały, że tak. Poproszone jednak o wykonanie pomiaru drogi, którą widzą przed sobą, odmówiły wykonania zadania. Dlaczego? Hm.. A jak myślicie?

Czytaj więcej: Harcówkowe harcerstwo

Kilka lat temu, kiedy wróciłam po krótkim urlopie instruktorskim do czynnego działania w Związku Harcerstwa Polskiego zaskoczyła mnie jedna rzecz. A mianowicie nazwy: zieloni i granatowi lub też niebiescy. Spotkałam się z tym pierwszy raz. Wtedy też dotarło do mnie, że przed urlopem byłam zielona natomiast teraz, kiedy po powrocie założyłam niebieską bluzę instruktorską stałam się granatowa. Jeszcze większe było moje zdziwienie, kiedy dotarły do mnie sygnały, że w niektórych środowiskach (patrz Hufce) dochodzi na tym tle do konfliktów i mimowolnej złośliwości. Zmartwiło mnie to bardzo. To takie trochę nie harcerskie. Drążyłam temat, bo nie dało mi to spokoju. I faktycznie krążące legendy okazały się prawdą. Pomyślałam: „o zgrozo”! Harcerz to harcerz. Nie ma lepszych czy gorszych. Faktem jest, że dla wielu osób specjalność, którą realizuje nasza drużyna jest atrakcyjna i daje to pewną przewagę nad drużynami bez specjalności, ale czy trzeba tworzyć od razu jakieś sztuczne podziały? Być zazdrośnikiem. Owszem posiadamy to coś plus. Poza zethapowskimi podstawami mamy te swoje ukochane łódki. Tak samo jak drużyna puszczańska ma las, drużyna turystyczna szlaki a drużyna ratownicza fantom. A to przecież zieloni. Woda to żywioł i prawdziwy wychowawca. Uczy mądrze. I nie jest dla każdego. Nie rozumiem skąd, więc taki dziwny podział i różnicowanie. Oczywiście, jestem ponad tymi podziałami. I choć bardziej podobają mi się granatowe mundury i jestem z tych granatowych - złośliwcom, mówię stanowcze: Nie! I tego będę się trzymać.

pwd. Justyna Nowak ŻJ

Podkategorie

Odwiedziło nas

97159
Dzisaj67
Wczoraj58
W tym tygodniu501
W tym miesiącu1512